ZEYD B. SÂBİT 2mmhl510


 
AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş
 

 ZEYD B. SÂBİT

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
arthur_78
Admin
Admin
arthur_78

Mesajları : 121
Puan : 364
İtibar : 0
Kayıt tarihi : 20/10/10

ZEYD B. SÂBİT Empty
MesajKonu: ZEYD B. SÂBİT   ZEYD B. SÂBİT Icon_minitimeSalı Ara. 07, 2010 4:15 pm

Zeyd b. Sâbit b. ed-Dahhâk b. Zeyd b. Levzân b. Amr b. Abdi Avf (veya Abd b. Avf) b. Ganem b. Mâlik b. en-Neccâr el-Ensârî el-Hazrecî.

Peygamber (s.a.s.)'in ashabının ileri gelenlerinden biridir. Ensâr'dan Hazrec kabilesinin bir kolu olan Neccâroğulları'na mensuptur. Annesi en-Nevâr bint Mâlik b. Muâviye b. En-Neccâr'dır. Zeyd'in künyesi Ebû Hârice'dir fakat Ebû Saîd ve Ebû Abdi'r-Rahmân olarak da çağrılıyordu (İbnü'l-Esîr Üsdü'l-Gâbe fı Ma'rifeti's-Sahâbe II 2781970; İbn Abdi'l-Berr el-İstîâb fi Ma'rifeti'l-Ashâb II 537; el-Askalânî el-İsâbe fı Temyizi's-Sahâbe III 22).

Zeyd hicretten yaklaşık onbir yıl önce dünyaya gelmiştir. Babası Sabit Buâs Günü öldürüldüğü vakit Zeyd henüz altı yaşlarında bir çocuktu. Resûlullah (s.a.s) Medine'ye geldiği zaman Zeyd hâlâ çürük sayılabilecek bir yaştaydı. Kaynaklar O'nun bu sırada onbir yaşlarında olduğunu bildirmektedir. Nitekim Resûlullah (s.a.s) Bedir Savaşına katılmak isteyen birkaç genci yaşları küçük olduğu için geri çevirmişti ki Zeyd de bu gençler arasındaydı (İbnü'l-Esîr a.g.e. II 278; İbn Abdi'l-Berr a.g.e. II 537: el-Askalânî a.g.e. III 22).

Zeyd b. Sâbit çok akıllı zekî ve hafızası güçlü bir sahâbî idi. O'nun bu meziyetini farkeden Peygamber (s.a.s)Zeyd'ten İbranice ve Süryanice'yi öğrenmesini istedi. Zira Resûlullah (s.a.s)'a çeşitli yerlerden bu dillerle yazılmış mektuplar geliyor ve bunların okunup anlaşılması gerektiğinde cevap verilmesi icab ediyordu. Allah Resûlü okuma yazma bilmediğinden bunları başkalarına okutmak durumunda kalıyordu. Halbuki mektupların içeriğini başkalarının öğrenmesini istemiyordu. Bunun üzerine Zeyd hemen işe koyularak çok kısa bir süredehem İbranice hem de Süryanice okuma-yazmayı öğrendi. Bundan sonra Rasûlüllah'a gelen mektupları kendisi okuyor cevap gerekiyorsa yazıyordu. Bu arada asıl görevi olan vahiy kâtipliğini de sürdürüyordu (İbn Sa'd et-Tabakâtü'l-Kübrâ II 358; İbn Abdi'l-Berr a.g.e. II 538; İbnü'l-Esîr a.g.e. II 579).

Rivayete göre yaşının küçük olması nedeniyle Zeyd Bedir ve Uhud savaşlarına katılmamıştır. Katıldığı ilk savaş Hendek savaşı olup savaşa hazırlık kabilinden müslümanlar Medine'nin etrafında hendek kazarlarken Zeydçıkan toprağı taşıma işinde yardım ediyordu. Resûlullah (s.a.s) O'nu bu durumda görünce: "Ne kadar iyi bir çocuk" diyerek takdir ifadelerini dile getirmiştir.

İbn Abdi'l-Berr "el-İstîâb"da zikredip sahih kabul etmediği bir habere göre; Tebük seferinde Benî Mâlik b. en-Neccâr'ın bayrağını Umâre b. Hazm taşıyordu. Resûlullah bayrağı ondan alıp Zeyd b. Sâbit'e verdi. Bunun üzerine Umâre: "Ey Allah'ın Resûlü! Hakkımda sana herhangi birşey mi ulaştı?" diye sorunca Resûlullah; "Hayır lâkin Kur'ân'a öncelik vardır: Zeyd de Kur'ân'ı senden daha çok ezberlemiştir" şeklinde cevap verdi (İbn Abdi'l-Berra.g.e. II 537; İbnü'l-Esîr a.g.e. II 278).

Zeyd b. Sâbit ashâbın en âlimlerinden biriydi. Sadece Kur'ân-ı Kerîm'i ezberlemekle kalmamış mirasla ilgili feraiz ilmini de çok iyi öğrenmişti. Öyle ki ashâb arasında bu ilmi O'ndan daha iyi bilen yoktu. Resûlullah (s.a.s)ashâbına: "Feraizi en iyi bilen Zeyd'dir" diyordu. İmam Şâfiî de feraiz hususunda bu hadisle amel etmiştir (İbnü'l-Esîr a.g.e. II 279; el-Askalânî a.g.e. III 23).

Gerek Hz. Ömer gerekse Hz. Osman Medine'den ayrıldıkları zaman Zeyd b. Sabit'i vekil bırakırlardı. Hz. OsmanO'nu ziyade seviyordu. Zaten kendisi de Osman taraftarıydı ve bu halife devrinde beytülmâla bakmakla görevlendirilmişti. Yermük günü de ganimetleri taksim işini Zeyd üstlenmişti (İbnü'l-Esîr a.g.e. II 279; İbn Abdi'l-Berr a.g.e. II 538; II 538; el-Askalânî a.g.e. III 23).

Zeyd'in vefat tarihi konusundaki rivayetler arasında tam bir mutabakat olmamasına rağmen büyük bir ihtimalle h. 45 yılında vefat etmiştir ve buna göre tahminî yaşı da 54'tür.

Zeyd ten; ibn Ömer Ebu Saîd Ebu Hüreyre Enes Sehl b. Huneyf ve Abdullah b. Yezîd el-Hutamî gibi sahâbîler rivayette bulunmuşlardır. Tabiînden de; Saîd b. el-Müseyyeb Kasım b. Muhammed Süleyman b. Yesâr Ebân b. Osman Büsr b. Said ve Zeyd'in iki oğlu Harice ile Süleyman ve başkaları rivayet etmişlerdir (İbnü'l-Esîr a.g.e. II 279; el-Askalânî a.g.e. III 23; İbn Abdi'l-Berr a.g.e. II 540; İbn Sa'd a.g.e. II 360).
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://bilisim.forumtk.net
 
ZEYD B. SÂBİT
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: İSLAM ve DİN BÖLÜMÜ :: Sahabeler-
Buraya geçin: