Mirac gecesi neler yapacağız 2mmhl510


 
AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş
 

 Mirac gecesi neler yapacağız

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
arthur_78
Admin
Admin
arthur_78

Mesajları : 121
Puan : 364
İtibar : 0
Kayıt tarihi : 20/10/10

Mirac gecesi neler yapacağız Empty
MesajKonu: Mirac gecesi neler yapacağız   Mirac gecesi neler yapacağız Icon_minitimeSalı Ara. 07, 2010 4:51 pm


Muhterem Müslümanlar!

Bu gece neler yapacağız? Hutbemiz bu sorunun cevabı olacak.



Müslümanlar her yıl Mirac ve diğer kandil gecelerinde merasimler düzenlemektedirler. Bu gecelerin dolayısıyla düzenlediğimiz merasimlerin hayatımız üzerindeki tesiri nedir? Müşkillerimizle ilgisi nedir? Her sene ihya etmemizin bize sağladığı fayda nedir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ne olmalıdır? Bugün bunları düşünmeye her zamandan daha çok ihtiyacımız var.



Peygamberlerin hayatlarında var olan her sahnenin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bizi ilgilendiren ve ders almamız gereken yönleri bulunmaktadır.



Muhterem Müslümanlar!

Son peygamber olan Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in risâleti evrensel olmasından dolayı hâl[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hareket ve sözleri kıyamete kadar gelecek bütün insanları yakından ilgilendirir.



Efendimiz (S.A.V)'in Mekke döneminde cereyan eden Mirac'ın hemen öncesinde meydana gelen olayları günümüzle irtibatlandırmamız hepimizin ufkunu açar. O dönemde ilk Müslümanlara yapılan işkenceler dayanılmaz hâle gelince Efendimiz ashabına Habeşiştan'a gitmelerini tavsiye etmişti. Demişti ki:



"-Orada bir hükümdar var. Kimseye haksızlık yapmaz ve yaptırmaz. Allah (c.c) başka bir kapı açıncaya kadar oraya gidin." Dolaylı da olsa Müslümanlar sınırdışı edilmişlerdi. Sığınacak bir "yer"leri vardı. Bugün Müslüman için böyle bir yer de yokdu.



Müşriklerin baskılarına rağmen Hz. Hamza[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Hz. Ömer Müslüman olmuş[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Kral Necaşi Müslümanları bağrına basmıştı.



Muhterem Müslümanlar!

Sonra "genel boykot" ilan ettiler.



Yirmibirinci yüzyılda Müslümanlara aynı şer odaklarının vârisleri aynı metodları tatbik etmekte[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] üstelik[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sözüm ona Müslüman devletleri de âlet olarak kullanmaktadırlar. Açlık[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hastalık[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yalnızlık[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] itilmişlik[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] işkence... Müslümanların hayatlarında sık sık karşılaştığı olaylar sıralamasında hâlâ yerini korumaktadır.



Muhterem Müslümanlar!

Efendimiz o sıkıntılı günlerinde iki büyük desteği olan amcası Ebu Talib'i ve Hz. Hatice anamızı kaybetti. Bu iki önemli desteği kaybeden Hz. Peygamber Efendimiz hüzünlü seneler geçiriyordu.



Günümüz Müslümanı da Osmanlı ve benzeri koruyuculardan yoksun kalınca başına mermiler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bombalar ve zehirli gazlar dökülmeye başladı.



Efendimiz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tevhid bayrağına ikinci bir zemin aramak için Taif'e gitti. Neticeyi hepimiz biliyoruz.



Günümüzdeki mücahid ruhlu insanlar tevhid bayrağının dalgalanması için yaptığı çalışmalarından dolayı hakarete maruz kalıyorlar.



Böyle bir olaylar zincirinden sonra Mirac hadisesi gerçekleşti.



Biz Müslümanlar da dayanılması imkânsız sıkıntı ve ısdıraplarla yüzyüzeyiz. Bütün olumsuzluklarımıza rağmen Rabbımıza iltica ediyoruz; bizi Mirac'a yükseltip basiretimizi açmasını ardından da Medine dönemini başlatmasını niyaz ediyoruz. Sanki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hergün dozu artırılan zulümler böyle bir dönemin başlatıldığını müjdelemektedir. Zira[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]olmazları olduran O(c.c)'dur...





[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]




Mirac Kandili

“Recep ayının 27. günü (Miraç Kandilinin ertesi günü) oruç tutan kimseye Allah Teala 60 ay veya 5 yıl oruç tutmuş sevabı verir.”

Hadis-i Şerif



Mirac Gecesi nafile olarak 12 rekât “Hacet namaz’ı” kılınır. Her rekâtta Fatiha’dan sonra 10 kere İhlâs Suresi okunur. 2 rekâtta bir selam verildikten sonra

4 Fatiha suresi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

100 kere “Subhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illlalahu vallahu ekber ve la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim”

100 kere de istiğfar çekilir

100 kere de salâvat getirilir. Bundan sonra[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dünya ve ahirete ait istekler Allah’tan istenir.

Bu namazda İhlâslar 100 adet okunursa veya bu namaz 100 rekât olarak kılınırsa; bunu yerine getiren mümin Huzur-i İlahiye namaz borçlusu olarak çıkmaz (diye haber verilmiştir.)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://bilisim.forumtk.net
 
Mirac gecesi neler yapacağız
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: İSLAM ve DİN BÖLÜMÜ :: Din Kültürü-
Buraya geçin: