Hititlerin Tarihi 2mmhl510


 
AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş
 

 Hititlerin Tarihi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
arthur_78
Admin
Admin
arthur_78

Mesajları : 121
Puan : 364
İtibar : 0
Kayıt tarihi : 20/10/10

Hititlerin Tarihi Empty
MesajKonu: Hititlerin Tarihi   Hititlerin Tarihi Icon_minitimeSalı Ara. 07, 2010 3:50 pm

Hititler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tabletlerinde kendilerine Nesililer diyen Hind-Avrupalı boyların sadece Orta Anadolu'da oturan bölümüdür. Anadolu'daki diğer bazı Hind-Avrupalı boylar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Luviler ve Palalar adı ile bilinirler.

Anadolu Yarımadası'nın bugün için bilinen en eski adı Hatti Ülkesi idi ve bu topraklar 1500 yıl boyunca Hatti Ülkesi olarak bilindi.[1] Bu ad o kadar yerleşmişti ki Anadolu'yu istila eden Hititler bile yeni yurtlarından söz ederken Hatti Ülkesi deyimini kullanmışlardır.

Oysa sonradan yine tabletlerden öğrenildiğine göre söz konusu Hind-Avrupalı halk kendini Nesice konuşan Nesililer olarak anıyordu.[2] Ancak Hitit biçimindeki adlandırma[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Eskiçağ tarihi çevrelerinde yayıldığı için onu değiştirmek güç olurdu. Zaten filologlar söz konusu Hind-Avrupalı kavim için Hatti sözcüğünü olduğu gibi almayıp[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] onun Ahd-i Atik'de zikredilen "Heth" ve "Hittim" şeklinden esinlenerek Almanca Die Hethiter[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] İngilizce The Hittites[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Fransızca Les Hittites ve İtalyanca Gli Ittiti deyimlerini üretmişlerdir. Türkçe'de ise önceleri Eti sözcüğü kullanıldı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] şimdi ise Hitit deyimi yerleşmiştir.[3]

Anadolu'ya geliş yönleri arasında[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Kafkasya üzerinden[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Çanakkale Boğazı'ndan ya da Karadeniz'den olmalıdır. En genel kabul gören görüş[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Kafkasya üzerinden Anadolu'ya indikleri yönündedir.

Tarihteki ilk kralları Kuşşara kralı LeonUgur'dır. İlk yerleşim yerleri ise Hattuşaş'dır. Pithana'nın oğlu Anitta zamanında başkentleri Neşa (Kaniş) olmuştur. Anitta[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Hitit krallığının başkenti olan Hattuşaş'ı (Boğazköy)[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çok büyük hazineleri olduğunu tahmin ederek kuşatmış fakat şehirde herhangi bir şey bulamayınca kızarak şehri tamamen yakıp yıkmış ve ünlü lanetini savurmuştur: “Geceleyin yaptığım bir saldırı ile şehri aldım. Yerine yaban otu ektim. Benden sonra her kim kral olur ve Hattuşaş’ı yeniden iskan ederse gökyüzünün (Fırtına Tanrısı’nın) laneti üzerinde olsun.”
En geniş sınırlarında Hitit Devleti (Mavi alan)

Daha sonra Anitta'nın soyundan gelen torunu Hattuşaş'ı bu kez Hitit krallığının başkenti yapacak ve kendisine de "Hattuşili" adını verecektir. Hattuşaş Antik Kalıntıları bugün UNESCO'nun Dünya Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır. Hititler yerli halkın ekonomik ve kültürel etkilerinden etkilenerek dil ve dinlerini benimsemiş ve ırklarını Hatti ırkının içinde eritmişlerdir.

Hititler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Asurluların Anadolu’ dan çıkmak zorunda kalmasıyla devlet idaresini ellerine almışlardır. Anadolu’nun yerli halkıyla kaynaşıp Hitit Devleti’ni kurmuşlardır. Bu devletin kurucusu Labarna‘dır. Başkenti ise Hattuşaş’ dır. (Boğazköy) Hitit tarihi M.Ö. 1650 - M.Ö. 1450 Eski Krallık Devri ve M.Ö. 1450 - M.Ö. 1200 İmparatorluk Devri olmak üzere iki safhada incelenir. Hitit Devleti'nin kuruluşundan itibaren[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sanattaki Mezopotamya'lı unsurlar kaybolarak[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Anadolu'nun yerli sanatıyla birleşmiştir. Sanatta[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] boyutları büyümüş anıtsal eserler ortaya çıkmıştır. Mabetler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] saraylar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sosyal yapılar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kaya kabartmaları ve orthostatlarla (bina cephelerinde alt sırada yer alan kabartmalı taşlar) önceki sanattan ayrılır.

Aslında Hattiler'e ait olmasına rağmen Hitit Güneş Kursu olarak anılan törensel nesne[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Hititlerin sembolü kabul edilir.

Hitit adı Eski Ahit'e göre uydurulmuş bir isimdir. Bugün Hitit diye anılan bu halkın kendilerine "Nesi dili konuşan" anlamında Nesili dediklerini biliyoruz. Hititler kendilerine "Neşalılar" diyorlardı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://bilisim.forumtk.net
 
Hititlerin Tarihi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: BİLGİSAYAR DÜNYASI :: Genel Tarih-
Buraya geçin: